Obecna sytuacja epidemiologiczna panująca w kraju i na całym świecie wywróciła życie wszystkich do góry nogami. Wiele zmieniło się w sposobie funkcjonowania firm, szkół i uczelni.
Dodatkowo coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z telefonów i komputerów, by mieć dostęp do Internetu. Można by uznać tę informację za pozytywną, jednak niebezpieczeństwo w Internecie wzrosło. Zwiększyła się liczba cyberataków.
Przez rok pandemii liczba cyberataków zwiększyła się aż o 400%. Szacuje się, że około siedemdziesiąt procent Polaków zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, a jednak nadal wiele osób zapomina o zachowaniu bezpieczeństwa w Internecie. Przekonajmy się, czemu cyberataki stały się częstsze, i jak się przed nimi chronić.
Przez pandemię i obostrzenia wiele firm zdecydowało się na przeniesienie większości pracowników na pracę zdalną. To oznacza, że swoje obowiązki wykonują przez Internet na własnych lub firmowych urządzeniach. Takie zmiany sprawiają, że konieczne jest wprowadzenie dodatkowych warstw ochrony, czyli dodatkowych haseł.
Jednak o tym zapomina naprawdę wielu Polaków. Sondaże jasno pokazują, że większość osób pracujących zdalnie nie zakłada haseł na swoje konta lub urządzenie, z którego korzystają. Dodatkowo często zapominają o wylogowaniu się z konta na poczcie, domeny strony firmowej lub innych kont prywatnych i służbowych po zakończonej pracy. Niestety brak takich działań sprawia, że cyberataki dokonywane są częściej – przez to, że łatwiej do nich przystąpić.
Dzieci i studenci nie uczęszczają do szkół i na uczelnie na zajęcia. Wszystkie lekcje i wykłady przeprowadzane są zdalnie, co sprawia, że młodzież spędza jeszcze więcej czasu przed komputerem, korzystając z Internetu. Warto o tym pamiętać i często sprawdzać, czym dziecko zajmuje się, zarówno na zajęciach, jak i w czasie wolnym.
Czas spędzany przez młodych ludzi przed komputerem powinien być w pewnym stopniu kontrolowany przez osoby dorosłe, by nie doszło do cyberataków z udziałem najmłodszych. Strony internetowe z grami są dla młodzieży bardzo interesujące, a hakerzy mogą budować nowe domeny na podobieństwo tych serwisów. Po kliknięciu w jeden link dochodzi do wykradzenia danych z komputera, telefonu lub laptopa.
Warto regularnie sprawdzać, czy na urządzeniu zainstalowany jest antywirus, by możliwe było zabezpieczenie danych i uniknięcie cyberataków. Warto również uświadomić dzieci o tym, jakie strony są podejrzane i niebezpieczne.
Obecnie sytuacja, zarówno w kraju, jak i na świecie, jest dynamiczna. Często z dnia na dzień galerie handlowe i większe sklepy meblowe lub budowlane zostają zamknięte. Przez to coraz więcej osób decyduje się na robienie zakupów przez Internet. Takie rozwiązanie daje możliwość zachowania bezpieczeństwa i dużą wygodę. Jednak przez to wiele osób narażonych jest na cyberataki.
Okazuje się, że w dobie pandemii ponad czterdzieści pięć procent Polaków przeniosło się na zakupy online. Hakerzy decydują się na podrabianie stron popularnych sklepów internetowych. Wystarczy kliknąć jeden link, by zostać przeniesionym na stronę, na której trzeba wypisać swoje dane potrzebne do przelewu i dostarczenia paczki. To wydaje się naturalne, jednak wiele z tych stron jest podrobionych, a po wpisaniu danych karty wykradzione zostaną wszystkie środki.
Jeśli ze strony sklepu zostajesz przekierowany do domeny, na której należy wpisać dane karty, takie jak data wydania i końca ważności, numer karty, numer konta bankowego, najlepiej od razu wyjść ze strony, a następnie zgłosić sprawę na policję.
Istnieje wiele sposobów na to, by zachować bezpieczeństwo w internecie. Wystarczy zakładać hasła, które mają znaki specjalne, duże i małe litery oraz liczby. Dodatkowo należy pamiętać o wylogowywaniu się z konta skrzynki pocztowej, banku lub innych stronach prywatnych, co także utrudni włamanie. Lepiej nie klikać w linki nieznanego pochodzenia. Jeśli dostajesz sms od nieznanego numeru z nakazem zapłaty, wejścia w link lub innymi podejrzanymi treściami, zgłoś wiadomość jako spam lub treść o niebezpiecznym charakterze.
Cyberataki są bardzo niebezpieczne i narażają nas na utratę danych, osobistych dokumentów lub pieniędzy. Warto więc pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa w internecie.