UOKiK walczy ze stronami naruszającymi prawo – pomaga w tym sztuczna inteligencja.

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
UOKiK walczy ze stronami naruszającymi prawo – pomaga w tym sztuczna inteligencja.

Stron, które naruszają prawo, w sieci istnieje niestety wciąż bardzo wiele. Jesteśmy nieustannie narażeni na utratę finansów i inne straty, o ile oczywiście nie jesteśmy niezwykle ostrożni przy dokonywaniu operacji w Internecie. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czyli rządowa instytucja bezpieczeństwa, wypowiada walkę oszustom! Kluczem do rozwiązania tego problemu ma być sztuczna inteligencja.

Problem fałszywych sklepów internetowych

Kilka lat temu Komisja Europejska przeprowadziła badania, które zdiagnozowały bardzo poważny problem z wieloma sklepami i stronami internetowymi. Blisko jedna trzecia stron, które figurowały w Internecie, naruszała rażąco podstawowe prawa konsumenta. Oferty, które zamieszczono na wielu witrynach, były też zupełnie sprzeczne z prawami obowiązującymi w Unii Europejskiej. 

Zdecydowano więc, że należy jak najszybciej podjąć walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy w znacznej większości są obywatelami krajów nienależących do państw członkowskich Unii Europejskiej. W owej walce pomocna ma okazać się sztuczna inteligencja, algorytmy i przede wszystkim nasza ostrożność.

Rozwiązanie

Rządy konkretnych państw należących do Unii Europejskiej mają dziś duże uprawnienia, które umożliwiają im zapobieganie szkodliwym działaniom oszustów internetowych. 

W wyniku rozporządzenia CPC z dnia 17.12.2017 mogą one zawieszać, a nawet całkowicie blokować witryny internetowe, o ile oczywiście stwierdzą łamanie przez twórców konkretnych praw konsumenckich danego państwa. UOKiK to jedna z instytucji w Polsce, która bezpośrednio otrzymała takie uprawnienia w UE.

Na dzień dzisiejszy UOKiK może więc przeciwdziałać oszustwom w Internecie za pomocą różnych rozwiązań. W wielu przypadkach urząd wskazuje wyłącznie konkretne nieprawidłowości, które przedsiębiorca powinien usunąć. Zdarza się jednak, że UOKiK blokuje całe strony. Dzieje się tak, gdy założyciel strony celowo stara się oszukać konsumenta lub nie reaguje na upomnienia ze strony urzędu.

Prawo unijne umożliwia Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Polsce weryfikować działalność stron internetowych konkretnych sklepów i ich kont społecznościowych. Takie uprawnienia mają skutecznie zniechęcać sprzedawców internetowych do popełniania oszustw.

Działalność przestępców internetowych jest dziś szczególnie intensywna. Ilość sklepów, które trudnią się sprzedażą na witrynach www wciąż rośnie. Ich rozwój obserwować można szczególnie dziś, w dobie pandemii. Komisja Europejska nieustannie analizuje rynek, by zwiększać ochronę praw konsumentów. 

Wiele zagrożeń, które czyhają na nas w sieci, wykrywa dziś sztuczna inteligencja. Algorytmy i programy, które wykrywają na podstawie analiz nieuczciwych sprzedawców, skutecznie informują konkretne instytucje odpowiedzialne za ich eliminowanie na rynku. 

Bez dwóch zdań przyczynia się więc do naszego bezpieczeństwa w sieci. Ważne jest jednak, byśmy my sami zachowali czujność i zawsze ostrożnie dokonywali zakupów internetowych czy też udzielali jakichkolwiek informacji na temat naszej tożsamości w cyberprzestrzeni. Może nas to uchronić przed wieloma kłopotami, i prawnymi, i finansowymi, w przyszłości.

Zdjęcie główne: Kampus Production/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*