Maleje liczba cyberataków na polskie przedsiębiorstwa – informuje KPMG w swoim raporcie pt. Barometr cyberbezpieczeństwa. W kierunku rozwiązań chmurowych. Jednocześnie tylko 43 proc. firm korzysta z usług chmurowych.
Wiele polskich firm nadal niechętnie wykorzystuje technologie chmurowe, choć eksperci branży IT wskazują, że są one dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa danych. 43 proc. przedsiębiorstw już dziś przetwarza dane w chmurze (nadal są to najczęściej strony internetowe, poczta i przestrzeń dyskowa), a 17 proc. planuje przenieść do niej część usług. Natomiast 40 proc. respondentów nie ma takich planów.
Co ciekawe, aż 62 proc. korzystających nie jest w stanie określić, z jakiego rodzaju chmur korzysta. Niewielka wiedza jest wskazywana jako główny powód niechęci do tej technologii.
Źródło: KPMG
49 procent organizacji uważa, że rozwiązania chmurowe są tak samo bezpieczne jak te oparte na wewnętrznej, lokalnej infrastrukturze. Za to aż 21 proc. za bezpieczniejsze uważa utrzymywanie usług w wewnętrznych ramach.
Co ważne, w 2019 roku 54 procent firm zanotowało co najmniej jeden cyberatak. Tym samym był to najbezpieczniejszy rok od początku prowadzenia badania przez KPMG. Rok wcześniej takich firm było 68 proc., a w 2017 roku – 81 proc.
Odczucia respondentów są jednak inne. Zaledwie 5 proc. zadeklarowało, że zauważa spadek liczby cyberataków, a 21 proc. zaobserwowało ich wzrost. Największym zagrożeniem dla firm, zdaniem ankietowanych, jest szeroko rozumiana cyberprzestępczość (90 proc. odpowiedzi „na tak”). 72 proc. za groźnych uważa pojedynczych hakerów.
Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik